Kdaj in zakaj potrebujemo energetsko izkaznico?
Energetska izkaznica je potrebna je potrebna, ko prodajamo/oddajamo stanovanje ali hišo. Namen energetske izkaznice je kupca ali najemnika seznaniti z energetskimi karakteristikami nepremičnine in ukrepi, ki jih je najbolj smiselno izvesti.
Kako preverim, če so parcelne meje zemljišča urejene?
Podatki o zemljiških parcelah se nahajajo v zemljiškem katastru, v katerem se nahaja veliko podatkov med katerimi so tudi podatki o urejenosti meja. Večina podatkov je brezplačno dostopnih na internetu, a je zaradi številčnosti podatkov priporočljiv obisk najbližje izpostave Geodetske uprave ali katerega geodetskega. Večina parcelnih mej v Republiki Sloveniji je namreč še vedno neurejenih, kar pa pomeni, da se lahko hitro znajdemo sporu s sosedi.
Za več informacij vas vabimo, da kontaktirate HomeLife Geodet Kralj, ki so poleg posredovanja v prometu z nepremičninami specializirani tudi na področju geodezije.
Zakaj najeti posrednika za nakup/prodajo nepremičnine?
Nepremičninski posrednik skrbi ščiti tako interese prodajalca kot tudi kupca za kar je tudi zakonsko odgovoren. Kot strokovnjak pa tudi zagotavlja, da je bilo dejansko in pravno stanje nepremičnine preverjeno, da so bila pridobljena vsa soglasja, da so bili plačani vsi davki ter da je lastništvo preneseno v celoti. Več o tem zakaj bi morali najeti nepremičninskega posrednika si lahko preberete tukaj.
Kako preverim, ali je nepremičnina prosta vseh bremen?
Zemljiška knjiga je osnovna evidenca za pravice, ki so vpisane na nepremičnini in v njej najdemo podatke o lastnikih, vseh morebitnih bremenih, kot sta npr. služnostna pravica ali hipoteka, ter tudi zaznambah, ki povedo, da se z nepremičnino nekaj dogaja (npr. plomba – zaznamba vpisa, zaznamba spora, ipd.). Zemljiška knjiga je dostopna na internetu, vpogled vanjo pa je brezplačen.
Koliko znaša strošek posredovanja?
Vsak HomeLifov prodajni zastopnik samostojno postavi višino provizije, ki jo računa za nepremičninsko posredovanje. Sicer pa je višina provizije v Republiki Sloveniji omejena na 4%, če kupnina znaša več kot 10.000€.
POZOR: Nekatere agencije in posredniki vam bodo računali zakonsko dopustno višino provizije 4% + DDV, saj davek na dodano vrednost ni upoštevan v omejitvi višine provizije.
Kakšne so davčne obveznosti, če podarim nepremičnino?
Če nepremičnino podarimo sinu, vnuku, snahi ali zakonskem partnerju, torej osebam, ki so v 1. dednem redu nismo dolžni nobenih davčnih obveznosti. Če pa podarimo nepremičnino osebi, ki ni v 1. dednem redu, pa je davčna stopnja različna in tudi precej visoka, saj znaša od 5% pa do 39%.
Katere davke moram plačati, če prodam nepremičnino?
Vedno kadar fizična oseba izvede transakcijo z nepremično je potrebno plačati davek na promet nepremičnin, ki znaša 2% od kupnine. V kolikor je prodajalec nepremičnino pridobil po 1. 1. 2002, je zavezan tudi k plačilu dohodnine od dobička iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine. Davčna stopnja z leti lastništva pada, je pa tudi kar nekaj oprostitev, npr., če je prodajalec tri leta pred prodajo v nepremičnini dejansko bival, dohodnine ne plača.
Kdo lahko oceni vrednost nepremičnine?
Neuradno oceno vrednosti nepremičnine lahko podajo nepremičninski posredniki in druge osebe, ki imajo zelo dober vpogled v dogajanje na trgu.
POZOR: Za sodne ali davčne postopke, za potrebe pridobivanja posojil in ostale formalne zadeve pa je potrebna cenitev, ki jo izdela sodni cenilec ali pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin.
Kako poteka prodaja kmetijskega ali gozdnega zemljišča?
Postopek je nekoliko bolj zapleten. Ko je pogodba sklenjena je poleg plačila davkov, overitve podpisa prodajalca, vpisa v zemljiško knjigo, potrebno še pridobiti soglasje upravne enote, ki skrbi za ustrezno obveščenost predkupnih upravičencev.
Je možno nakup nepremičnine v celoti financirati s kreditom?
Banka bo pri odobritvi posojila na prvem mestu upoštevala mesečne prihodke. Nato bodo upoštevali še zavarovanje posojila. Financirati nakup nepremičnine v celoti s bančnim posojilom je torej mogoč, če nam to omogočajo mesečni dohodki in če poleg kupljene nepremičnine v zavarovanje vključimo še kaj dodatnega, npr. poroka, zavarovanje pri zavarovalnici, drugo nepremičnino, itd.
Ali je zakonsko obezno najeti nepremičninskega posrednika za prodajo nepremičnine?
Ne, lastniki lahko s svojimi nepremičninami trgujejo sami. Zakonsko pa je prepovedano trgovanje z nepremičninami osebam, ki niso lastniki teh nepremičnin.