Ste se že prijavili na našo promocijsko nagradno igro? Za denarno BREZ NAROČANJA NAŠIH STORITEV se lahko potegujete TUKAJ.
- Na koga bo ta sprememba vplivala?
- Zakaj je bila potreba po tem?
- Kaj so cilji te spremembe?
- Kaj bo drugače za lastnike hiš in stanovanj?
- Kaj bo drugače za najemnike?
- Ali obstajajo tudi negativne plati?
V zadnjih časih je bilo v medijih slišati, da prihajajo spremembe na najemniškem trgu nepremičnin. Namreč, stanovanjski sklad Republike Slovenije bo dobil novo vlogo: posrednik med najemniki in lastniki stanovanjskih nepremičnin.
V nadaljevanju članka se bomo posvetili spremembam, ki jih bo prinesel ZAKON SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH STANOVANJSKEGA ZAKONA – SZ-1. Vabimo vas pa tudi k ogledu brošure Javne najemne službe, ki si jo lahko ogledate TUKAJ.
Na koga bo ta sprememba vplivala?
Ta sprememba zakona bo dopuščala Javni stanovanjski službi, da vzame hišo ali stanovanje v najem neposredno od lastnika, mu plačuje najemnino, ter vzdržuje in upravlja z nepremičnino in tudi išče najemnike.
Stanovanjski sklad bo torej vzel v najem le tiste hiše in stanovanja, za katere se bodo lastniki odločili za sodelovanje. Ljudje, ki iščejo stanovanje pa bodo imeli izbiro vzeti v najem stanovanje, ki ga bodisi oddaja Javna najemna služba, bodisi lastniki neposredno.
Zakaj je bila potreba po tem?
Razlogov zakaj se je vlada odločila za ta ukrep je več. Glavna razloga sta visoke najemnine in pomanjkanje stanovanj ter skrb, da država in občine niso sposobne zgraditi zadostnega števila novih javnih stanovanjskih nepremičnin v prihajajočem obdobju 5 – 10 let.
Naslednji razlog je da je po ocenah resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015 – 2025 približno 20% stanovanjskega fonda nenaseljenega. Ta sprememba naj bi ustvarila dober razlog, da lastniki praznih nepremičnin spravijo svoje nepremičnine na trg, a vseeno obdržijo lastništvo nad nepremičninami. To naj bi tudi znižalo število najemnih razmerij kjer ni bila podpisana pogodba, za katere se ocenjuje, da jih je v Sloveniji med 20.000 in 30.000.
Kaj so cilji te spremembe?
Cilj te spremembe je zagotoviti zadostno ponudbo stanovanj po nižjih cenah mladim in mladim družinam, starejšim, zagotoviti dodatne dohodke gospodinjstvom, ki imajo nizke mesečne prihodke, osebam z posebnimi potrebami, posebnim poklicnim skupinam in delovnim migrantom.
Ukrep naj bi tudi znižal stroške najema, zagotoviti večjo pravno varnost najemnikov in lastnikov nepremičnin, občutno znižanje tveganj neplačil najemnine, ter skrb in nadzor rednih vzdrževalnih investicij.
Kaj bo drugače za lastnike hiš in stanovanj?
Lastniki hiš in stanovanj, i se bodo odločili za sodelovanje z Javno najemno službo, bodo uživali naslednje prednosti:
- Oddaja v najem zanesljivemu najemniku; javni službi, ki bo vedno poravnala najemnino.
- Strokovna, organizacijska in finančna pomoč javne najemne službe pri prenovi stanovanja ali odpravi funkcionalnih ovir.
- Možnost/pravica do uveljavljanja 50-odstotne davčne olajšave na dohodke od oddajanja v najem; pri trenutni stopnji obdavčitve 27,5% bi torej lastniki plačali 13,75%, pri na novo predlagani davčni stopnji 15% pa bi lastniki plačali 7,5% davka na nepremičnine.
- Zagotovljen stalni nadzor rednega in investicijskega vzdrževanja in stanovanja s strani javne najemne službe; javna najemna služba bo skrbela za vzdrževanje in popravila nepremičnin, ki s katerimi bodo upravljali.
- Možnost predčasne odpovedi najema zaradi lastnih potreb oz. prebivalstva (izročitev v roku tri do šest mesecev).
- Vsa razmerja z uporabnikom stanovanja (podnajemnikom) ureja javna najemna služba; lastnikom stanovanj ne bo potrebno iskati najemnikov, ali pa imeti opravke z njimi.
- Možnost pridobitve najema drugega primernega stanovanja (tudi oskrbovanega stanovanja).
- Stroške zavarovanja za tveganje požara bo pokrila Javna služba.
- Javna služba bo tudi prevzela plačilo stroškov v zvezi z odgovornostjo lastnika za obratovanje in vzdrževanje skupnih delov, ter plačilo stroška nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (po dogovoru).
Kaj bo drugače za najemnike?
- Varen najem za dogovorjeno dobo z možnostjo podaljšanja.
- Najemnina bo enaka za celotno obdobje najema, in bo nižja od poprečne tržne najemnine.
- Pravica do javnega subvencioniranja dela najemnine po enakih merilih kot drugi najemniki.
- Brez plačila varščine in stroškov posredovanja pri najemu ter brez plačila stroškov storitev javne najemne službe.
- Možnost/pravica do odpovedi brez navedbe razloga z odpovednim rokom treh mesecev.
- Vsa razmerja in dogovore lastnikom – najemodajalcem ureja javna najemna služba.
- Pomoč javne najemne službe pri pridobivanju javne subvencije za del stroškov najemnine.
- Stalna pomoč socialne službe pri urejanju pravic do socialnih prejemnikov.
- Strokovna, tehnična in organizacijska pomoč javne najemne službe pri rednem in investicijskem vzdrževanju stanovanja.
Ali obstajajo tudi negativne plati?
Na prvem mestu velja omeniti, da bodo lastniki dobili najemnino, ki bo predvidoma nižja od povprečne tržne najemnine in bo bila enaka za celotno obdobje najema. Nižja najemnina pa bo upravičena z prenosom tveganja neplačila najema na javno najemno službo.
Najemniki ne bodo imeli pravice do zagotovitve nadomestnega stanovanja po izteku dobe podnajema. Prav tako bodo morali plačevati stroške obratovanja in tekočega vzdrževanja stanovanja, skupnih površin in naprav v večstanovanjski stavbi, stroške zavarovanja odgovornosti iz naslova posesti in uporabe stanovanja ter izliva vode.
Upamo, da vam je ta članek približal temo nove posredniške funkcije, ki jo bo opravljal Stanovanjski sklad Republike Slovenije. V naslednjem članku na to temo pa bomo govorili o postopkih. Torej, kakšen bo postopek oddaje hiše ali stanovanja Javni najemni službe in kakšen bo postopek najema za najemnike.
Vir in uradno brošuro si lahko ogledate TUKAJ.