(Vas zanima nepremičnina na sliki? Preverite jo TUKAJ)
Obstaja veliko razlogov zakaj bi lastnik želeli graditi na svojem kmetijskem zemljišču. Razlogi so lahko osebni (gradnja stanovanjske hiše) ali pa poslovni (gradnja kmetijskih objektov, gradnja turističnih nastanitev, itd.).
Ena od pomembnih točk, ki jih želimo omeniti v tem prispevku je prav vrsta in namen objekta, ki ga želimo graditi saj bo to vplivalo na pridobivanje gradbenih dovoljenj.
Kaj pa če želimo zgraditi nepremičnino v kateri nameravamo živeti?
V tem primeru se moramo prepričati ali je zemljišče zazidljivo. To pa lahko preverimo iz prostorskih sestavin oz. is sprememb prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega prostorskega načrta občine v kateri se nahaja zemljišče.
Kaj je občinski prostorski načrt?
V njem občina določi namen posameznih območij: katera območja v občini so predvidena kot gozdovi, za kmetijsko uporab, ter območja, ki so predvidena za poselitev.
Torej, če neka parcela leži na območju, ki ni določeno kot stavbno zemljišče oz. je določeno kot kmetijsko ali gozdno zemljišče, potem na tej parceli načeloma ni mogoče graditi.
Kje in kako lahko preverim kam spada moja parcela po občinskem načrtu rabe zemljišč?
Ta podatek lahko pridobimo osebno ali pa preko spleta.
Osebno:
Na pristojni občini lahko zaprosite za vpogled v prostorski akt občine, lokacijsko dovoljenje ali pa potrdilo o namembnosti parcele.
Preko spleta:
Podatke lahko pridobite tudi preko spleta, kar pa je najenostavnejši in tudi najhitrejši način. Uporabite lahko spletne portale:
Za oba spletna portala veljajo podobna navodila:
- Izberete občino v kateri leži vaše zemljišče;
- Izberite vstop brez prijave;
- Spletni portal vam bo prikazal splošni zemljevid izbrane občine. Poiščite pogled zemljevida po temah;
V PISU poiščite zgoraj levo kvadratek z izbiro »TEMATSKI SKLOPI« portal vam bo ponudil več izbir; izberite »Občinski prostorski načrt (OPN)«, portal pa vam bo ponudil nadaljnje tri izbire kjer izberite »Namenska raba«.
V iObčini prav tako zgoraj desno izbiro »TEMATIKE«, in nato izberite »(A.03. GURS) – PARCELE – REN NAMENSKA RABA«.
4. Preostane le še to, da na zemljevidu najdete svoje zemljišče. V obeh spletnih portalih je območje, ki je po občinskem prostorskem načrtu predvideno za gradnjo obarvano rumeno.
Moje zemljišče ni obarvano rumeno. Kaj zdaj?
To ne pomeni, da dokončno ni mogoče graditi na vašem zemljišču. V prostorskem načrtu vaše občine preverite ali je na območju kjer se nahaja vaše zemljišče dovoljena gradna različnih objektov kot so na primer enostavni objekti, gospodarski objekti z bivalnimi prostori (zidanice), itd.
V vsakem primeru pa se lahko na pristojno občino obrnete z lastno pobudo za spremembo namembnosti vašega zemljišča in tudi pridobivate informacije o obravnavi vašega predloga.
Če občina spozna vaš predlog spremembe namenske rabe kot sprejemljiv in utemeljen, ga bo upoštevala pri izdelavi naslednjega prostorskega načrta.
Na tak način bo vaše kmetijsko zemljišče postalo stavbno.
Kako občina določi ali je moj predlog spremembe namembnosti zemljišča sprejemljiv in utemeljen?
Namenska raba prostora v občini in vse spremembe namenske rabe določa občinski svet z prostorskim aktom. Pri tem občinski svet upošteva, da spremembe ne smejo slabšati kakovost življenjskega okolja in se morajo v čim večji meri ohranjati zelene površine naselja.
Koliko stane sprememba namembnosti zemljišča?
Kadar uspešno spremenimo namembnost moramo, plačati odškodnino zaradi spremembe namembnosti zemljišča. Odškodnino pa lahko izračunamo po spodnji enačbi:
Odškodnina = tlorisna površina kmetijske rabe x boniteto zemljišča
Vam je bila vsebina tega prispevka koristna? Več o spremembi namembnosti zemljišča povprašajte naše strokovnjake. Enostavno TUKAJ izberite HomeLife posrednika, ki je najbližje vaši lokaciji in pošljite povpraševanje v zvezi z vašo nepremičnino.