Ste se že prijavili na našo promocijsko nagradno igro? Za denarno BREZ NAROČANJA NAŠIH STORITEV se lahko potegujete TUKAJ.
V prejšnjem prispevku smo govorili o Javni najemni službe ter, kako bo delovala, ter kakšne novosti prinaša za najemnike in lastnike hiš in stanovanj.
V tem prispevku boste izvedeli:
- Kakšna je zakonska podlaga?
- Kdo bo nosilec dejavnosti Javne najemne službe?
- Kdo bodo izvajalci Javne najemne službe?
- Kakšen bo postopek za lastnike hiš in stanovanj?
- Kakšne pogoje bodo morale izpolnjevati nepremičnine?
- Kakšen bo postopek za najemnike?
- Kakšne pogoje bodo morali izpolnjevati najemniki?
Kakšna je zakonska podlaga?
S spremembo področne zakonodaje bi bili urejeni:
Javna najemna služba bo temeljila na spremembi stanovanjskega zakona. Predlagane spremembe zakona, če bodo sprejete pa bodo omogočale:
- vzpostavitev in delovanje javne najemne službe kot nove oblike pomoči države državljanom za zagotavljanje primerne stanovanjske oskrbe,
- dovoljenje izvajalcem za izvajanje javne najemne službe na podlagi posebnih dovoljenj,
- dolgoročno načrtovanje delovanja javne najemne službe,
- financiranje delovanja javne najemne službe,
- in nadzor nad delovanjem javne najemne službe.
Kdo bo nosilec dejavnosti Javne najemne službe?
Javno najemno službo bo vzpostavil, organiziral in upravljal Stanovanjski sklad RS. Konkretne naloge stanovanjskega sklada RS pa bi bile
- priprava dolgoročnih, srednjeročnih in letnih načrtov zagotavljanja najemnih stanovanj preko javne najemne službe,
- vzpostavitev mreže izvajalcev javne najemne službe tako, da bi bile zagotovljene možnosti najema stanovanj na celotnem območju države,
- zagotavljanje financiranja izvajanja javne najemne službe, na podlagi namenskih virov iz državnega proračuna,
- sodelovanje pri odločanju o dodeljevanju stanovanj v najem (podnajem) pri vseh izvajalcih,
- nadzor izvajanja nalog javne najemne službe izbranih izvajalcev.
Kdo bodo izvajalci Javne najemne službe?
Dovoljenje za izvajanje nalog javne najemne službe na določenem območju bodo lahko pridobili javni stanovanjski skladi, posamezne občine, neprofitne stanovanjske organizacije, ter nevladne organizacije, ki imajo pridobljen status organizacije in delujejo v javnem interesu.
Kakšen bo postopek za lastnike hiš in stanovanj?
Javna najemna služba bo za sproti sprejemala ponudbe lastnikov hiš in stanovanj za oddajo v najem, ter sama odločala o prevzemu posameznih hiš in stanovanj v najem in o sklenitvah najemnih pogodb z lastnikom. Prav tako bo javna najemna služba ocenila potrebo po prenovi hiš in stanovanj, ter takšne stroške tudi urejala z lastnikom.
Kakšne pogoje bodo morale izpolnjevati nepremičnine?
Pogoji, ki bi jih hiše in stanovanja morala izpolnjevati niso posebej navedena. Javna najemna služba bo sprejemala nepremičnine v najem v takšnem stanju, katerega je smiselno izboljšati, strošek pa naj bi se pobotal z najemnino, ki bi jo sicer moral prejeti lastnik.
Iz tega izhaja, da strošek obnove ne bi smel biti večji kot pa je skupna vsota najemnine, kar pa pomeni, da Javna najemna služba finančno ne bo zmogla najeti nepremičnin, ki so v preslabem stanju.
Kakšen bo postopek za najemnike?
Javna najemna služba bo najmanj štirikrat letno (javni pozivi štirikrat letno) javno objavila razpis za oddajo najetih stanovanj v podnajem, ki bi bil odprt za prijavo preko celega leta. Strokovna služba bo pregledala vse prijave za najem in pripravila prednostne liste vlagateljev za podnajem po posameznih ciljnih skupinah za posamezno obdobje.
O izbiri bo odločala posebna komisija za dodeljevanje stanovanj v najem, ki jo bodo sestavljali CSD, izvajalec in Stanovanjski sklad RS.
O izbiri podnajemnikov bi izdal izvajalec javne najemne službe sklep, zoper katerega bo imel vlagatelj pravico pritožbe (Stanovanjski sklad RS). Zoper sklep drugostopenjskega organa pa bo imel vlagatelj pravico do sodnega varstva v skladu z zakonom (SZ).
Pred vložitvijo morebitne tožbe bo bil obvezen predhodni postopek mediacije na posebnem telesu za mediacijo.
Kakšne pogoje bodo morali izpolnjevati najemniki?
Praviloma veljajo enaki premoženjski, dohodkovni ter drugi pogoji kot za pridobitev najema neprofitnega stanovanja po veljavni zakonodaji:
- državljanstvo Republike Slovenije in stalno bivališče v občini ali na območju delovanja najemodajalca;
- da prosilec ali kdo iz njegovega gospodinjstva ni najemnik neprofitnega stanovanja oddanega za nedoločen čas;
- da prosilec ali kdo iz njegovega gospodinjstva ni lastnik ali solastnik drugega stanovanja ali stanovanjske stavbe, razen če je stanovanje ali stanovanjska stavba po zakonu oddana v najem za nedoločen čas, z neprofitno najemnino;
- da prosilec ali kdo iz njegovega gospodinjstva ni lastnik premoženja, ki presega 40 % vrednosti primernega stanovanja;
- da mesečni dohodki prosilčevega gospodinjstva ne presegajo predpisanih vrednosti.