Ste se že prijavili na našo promocijsko nagradno igro? Kliknite TUKAJ za več informacij.
Prvo žrebanje v 2021: 30.4.2021
Pred časom smo na HomeLife.si objavili članek, ki je govoril o pravicah, ki izhajajo iz lastništva gozdnega zemljišča. V tem članku pa se bomo posvetili obveznostim in dejanjem, ki jih lastniki gozdov kljub splošnemu prepričanju zakonsko ne smejo početi.
Lastnik gozdnega zemljišča je dolžan gospodariti z gozdom v skladu s predpisi in gozdnogospodarskimi načrti. V skladu s tem mora lastnik redno pregledovati gozd in biti pozoren na njegovo zdravstveno stanje. V primeru, da se zdravstveno stanje gozda spremeni (npr. pojavi se lubadar) je lastnik o tem dolžan obvestiti revirnega gozdarja.
Dovoljenja za dela v gozdu
Prav tako mora lastnik obvestiti revirnega gozdarja pred začetkom kakršnih koli del v gozdu in tudi pridobiti dovoljenje Zavoda za gozdove, ki je zadolžen za nadzor in pravilno gospodarjenje in ravnanje z gozdom (Zavod za gozdove).
Zavod na osnovi pobude lastnika izda odločbo, na osnovi katere lahko lastnik izvede dela. Storitve Zavoda za gozdove so za lastnike gozdov brezplačne.
Prehod, dostop in nebranje gozdnih plodov
Lastik gozdnega zemljišča mora dopustiti prost dostop vsem, ki se želijo sprehajati po gozdu. Izjema so dejavnosti, ki prinašajo denar s področja turizma in rekreacije.
Preganjanje in nadlegovanje sprehajalcev ni dovoljeno. Prav tako mora lastnik dopustiti v gozdu rekreativno nabiranje gob, plodov, prosto živečih živali, čebelarjenje in lov.
Lastnik gozda lahko opozori tretje oseb, da nabiranje gozdnih plodov na njegovem zemljišču ni dovoljeno le, če se sam profesionalno ukvarja s takšno dejavnostjo. V tem primeru je potrebno namestiti oznake v gozdu, ki tretje osebe opozorijo na to.
Sicer pa je gibanje po tujem gozdnem zemljišču vedno na lastno odgovornost.
Odpadki
Lastniki gozdnega zemljišča so odgovorni za na divje odložene odpadke, če ni znana oseba, ki jih je odložila na njegovem zemljišču. V vsakem primeru pa je lastnik dolžan odpadke odstraniti iz gozda.
Parcelne meje
Lastnik gozda je zadolžen za vzdrževanje oznak mej svoje posesti. Če označb mej ni mogoče najti, se mora posvetovati z mejaši. Če posvet ni uspešen, je treba za določitev mej najeti geodetsko podjetje.
Pristojbine
Lastnik gozdnega zemljišča mora vsako leto plačati pristojbino za vzdrževanje gozdih cest. Fizične in pravne osebe, ki so lastniki gozdnega zemljišča plačajo pristojbino za tekoče lezo, če so lastniki gozda na dan 30.6.
Plačila pristojbine so upravičeni lastniki varovanih gozdov, gozdov s posebnim namenom in gozdnih zemljišč, ki niso odprta s cestami.
Šteje se, da območje ni odprto s cestami, če je večje od 100 ha in je povprečna spravilna razdalja več kot 1.200 m in več kot 800 m za spravilo z žičnico. To pomeni, da se plačuje pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest, tudi če cesta ne poteka skozi parcelo ali ob parceli. Gozdne ceste omogočajo odvoz lesa iz gozda in jih uporabljajo tudi lastniki, ki ceste nimajo na svojih parcelah. Le tisti lastniki, ki imajo gozdne parcele na območju, ki je večje od 100 ha in je povprečna spravilna razdalja večja od 1.200 m (800 m v primeru žičniškega spravila), so izvzeti iz plačila.
Seznam gozdnih parcel, za katere se ne plačuje pristojbina, pa je mogoče dobiti na Zavodu za gozdove Slovenije.