- Imejte jasen mesečni proračun
- Ne preskočite povpraševanj pri različnih bankah
- Upoštevajte dodatne ter možnost skritih stroškov
- Razmislite o ari
- Ogled, ogled in ogled.
Nakup nepremičnine je zagotovo najpomembnejša transakcija v življenju marsikaterega posameznika. Zato je pomembno, da ste pri sprejemu končne odločitve o nakupu zelo previdni, saj vas lahko nepoučenost in že najmanjše napake drago stanejo. Brez zadostne mere previdnosti, lahko nakup nove nepremičnine postane namesto enostavne in razburljive, zelo strašljiva in izčrpavajoča izkušnja. Gre za ogromno finančno naložbo, zato se prepričajte, da se boste izognili vsem napakam, ki lahko na tak ali drugačen način škodijo vam ali vaši naložbi.
Tu je 5 najpogostejših napak pri nakupu nepremičnine, ki se dogajajo kupcem nepremičnin, sploh kadar pri nakupu ni prisoten dober nepremičninski posrednik.
1. Imejte jasen mesečni proračun
Za kupnino in morebitne stroške, popravila? Ne, za mesečne obroke kredita.
Ne zanašajte se na banko, da vam bo povedala, koliko si lahko privoščite za plačilo mesečnega obroka ter kolikšen obrok vam bodo odobrili. Ustvarite si svoj mesečni proračun, tako da navedete vse mesečne stroške, vključite najemnino, stroške uporabe vozil in goriva, posojila, plačila s kreditnimi karticami, zavarovanja, prihranke itd.
Enkratni stroški
Upoštevajte tudi tiste stroške, ki se pojavijo ali pa se bodo mogoče pojavili samo enkrat na leto, na primer spontano popravilo pri avtomehaniku. Takšne stroške delite z /12 meseci in vsak mesec prihranite oz. rezervirajte takšno vsoto samo za ta name.
Tako boste dobili vsoto, ki predstavlja vaše celoletne stroške porazdeljene na mesece.
To vsoto pa odštejte od svojih mesečnih prejemkov. Tako dobljena vsota vam bo povedala koliko imate razpoložljivega stabilnega dohodka vsak mesec.
Smo pozabili omeniti enkratne prihodke? Ne, nismo jih pozabili.
Pri proračunu ne upoštevajte prihodkov, ki jih dobite enkrat na leto, kot so npr. dividende, obresti iz obveznic, itd. Drži, to so prihodki. A prejmemo jih samo enkrat na leto, obroke kredita pa bomo imeli 12x v enem letu. Sicer drži, da lahko ena prejeta dividenda ali kupon obresti pokrije več obrokov kredita, ampak to nas ne zanima. Nas zanima stabilni mesečni prihodek saj nas (in banko) zanima naša likvidnost in stabilnost prihodkov, ker hočemo biti pri največjem nakupu svojega življenja sposobni dolgoročnega načrtovanja.
To pa nikakor ne pomeni, da ne upoštevajte enkratnih prihodkov, sploh, če so ti redni (dividende, kuponi obresti, stimulacija, 13sta plača, božičnica, itd.). Upoštevajte jih kot nekakšno piko na i, rezervo, ki pa je potrebna saj z njo na nek način »pričakujemo nepričakovano«.
Ker pa že govorimo o enkratnih prihodkih, vas vabimo, da sodelujete v HomeLifovi promocijski nagradni igri kjer lahko dobite denarno nagrado 300€. Enostavno sledite tej povezavi, odgovorite na nagradno vprašanje »Višji standard storitev«, ter pošljite svoje nepremičninsko povpraševanje HomeLife posredniku, ki je najbližje vašemu kraju. In brez skrbi, naročanje ali koriščenje naših storitev ni pogoj za sodelovanje pri nagradni igri.
Z natančno načrtovanim proračunom boste lahko »lovili« nepremičnine, saj boste točno vedeli kaj je v vašem cenovnem razredu. Če ne poznate svojega proračuna, boste izgubljali čas z nepremičninami, ki si jih ne morete privoščiti. In s tem ne mislimo samo višine kredita, ampak tudi različne potencialne investicije v kupljeno nepremičnino kot so npr. obnova, dokumentacija, dovoljenja, itd.
Čisto mogoč je scenarij, da kupite nepremičnino kjer za kupnino porabite ves kredit, ki vam ga banka da na razpolago. Po nakupu pa želite obnoviti fasado, zamenjati streho, centralno ogrevanje, ali pa urediti parcelne meje. Kako boste zdaj ali pa v bližnji prihodnosti to financirali, ko ste pa ves svoj razpoložljivi prihodek porabili za kupnino?
2. Ne preskočite povpraševanj pri različnih bankah
Preden začnete z iskanjem ali razmišljanjem o nakupu neke nepremičnine se posvetujete z bankami. Prav tako, če ste se »zaljubili« v neko nepremičnino, posvetujte se z bankami, preden vzpostavite kontakt z prodajalcem. Prvi korak (iz prejšnje točke) ste že naredili: izračunali koliko si lahko privoščite. Sedaj pa je na vrsti banka, da opravi enak izračun.
Preden boste oddali ponudbo za nakup nepremičnine, je pomembno, da imate predhodno odobreno posojilo saj morate v naprej vedeti ali boste posojilo dobili ali ne. Prav tako morate vedeti ali lahko na nepremičnino, ki jo želite kupiti vzamete hipoteko, saj banke pogostokrat ne posojajo denarja za nepremičnine, katerih dejansko stanje se ne sklada z zemljiško knjigo ali gradbenim dovoljenjem in pogostokrat ureditev takšnih neskladnosti navedejo kot pogoj za odobritev. Prodajalci pa pogostokrat želijo takšen strošek prevaliti na kupca, kar pa je velika neprijetnost zlasti, če kupci niste upoštevali prejšnje točke, in ste ves kredit porabili za kupnino ali pa niste najeli dobrega nepremičninskega posrednika, ki vas na to predhodno opozoril.
Vsaka banka ima svoje zahteve in pogoje pri odobritvi posojil. Razlikujejo se pa tudi stroški ter obresti med bankami, zaradi česar vam priporočamo, da pridobite ponudbe različnih bank preden se odločite oddati ponudbo za nepremično.
3. Upoštevajte dodatne ter možnost skritih stroškov
Nakup nepremičnine ni tako enostaven, kot mogoče mislite. Obstaja veliko stvari, ki jih morate upoštevati. Pri nakupu nepremičnine ne gre le za najem hipoteke, izročitev kupnine prodajalcu ter obisk notarja z kupoprodajno pogodbo.
Obstajajo stroški postopka, zavarovanja, davka na promet z nepremičnino, itd. Te stroške seveda kupci večinoma poznajo in jih tudi pričakujejo. Večina kupcev pa ne pričakuje ali pa pozabi skrite stroške, kot so stroški ureditve različne dokumentacije, nujnih popravil, stroškov vzdrževanja, zavarovanja nepremičnine, itd.
Čisto možno je, da nepremičnina, ko vključimo takšne dodane in skrite stroške, preseže proračun, ki smo si ga zastavili. Zato je pomembno, da nikoli ne pozabimo na takšne skrite stroške.
Oceno celotnih stroškov lahko pridobite tako, da povprašate lastnika o povprečnih stroških vzdrževanja, stroških zavarovanja, davkih itd., ki pa jih potem odštejte od svojega razpoližljivega mesečnega prihodka.
4. Razmislite o ari
Imate prihranke? Super! Uporabite jih pri nakupu na dva načina.
Eden je tisti, na katerega pomislite takoj: rezervacija nepremičnine.
Drugi je pa, da višja kot bo ara, nižje bo potrebno posojilo pri banki. To vam pa bo dalo na voljo dve možnost za prihranek.
Prvi je, da za enako obdobje kot, da če bi kupnino plačali v celoti s kreditom, vzamete manjše posojilo, kar bo pomenilo na kratki rok nižje mesečne obroke. To bo precej izboljšalo stanje vašega mesečnega proračuna. Ne pozabite: Privarčevani evro je več vreden od zasluženega evra (za višino davka na posamezen prihodek, če smo natančni). Upoštevajte pa tudi vpliv inflacije, saj se bo zaradi tega pojava razmerje med vrednostjo vaše nepremičnine in posojila, ki ste ga najeli za nakup te nepremičnine pomikalo sorazmerno bolj v vašo korist in na škodo banke, z obdobjem poplačevanja posojila.
Druga možnost pa je, da se odločite za enako višino mesečnega kredita kot bi ga plačevali, če bi celotno kupnino plačali s posojilom. Zardi tega boste prej poplačali kredit in občutno znižali celotno vsoto kredita, ki jo boste morali vrniti.
V obeh primerih si boste izposodili in vrnili manj glavnice in posledično tudi plačali manj obresti.
Pa se vam to izplača?
Odvisno. Najbolje, da sami naredite primerjavo med prihranki are in donosit prihrankov. Izračunajte koliko boste z visoko aro prihranili na leto pri mesečnih obrokih. Nato ta letni prihranek primerjate z letnim donosom vaših obstoječih prihrankov. In ne pozabite donos zmanjšati za morebitne davke.
Tako boste dobili jasen izračun kaj se vam najbolj izplača.
5. Ogled, ogled in ogled.
Ne zapravljajte svojega časa in denarja z zunanjostjo nepremičnine. Tam se ne skrivajo skriti stroški. Pogostokrat lahko nepremičnina z najlepša zunanjostjo postane finančna nočna mora. Stroškovno je zelo neučinkovito, da se postopek nakupa nepremičnine zatakne zato ker bi porabili več za nepričakovana popravila in urejanje dokumentacije kot ste pa pričakovali.
Vedno izkoristite priložnost za ogled notranjosti vsake nepremičnine. Tudi večkrat. Razmislite o slikanju vsake malenkosti, ki vam zdi zanimiva ali pa zaskrbljujoča in fotografije teh »pomislekov« delite s strokovnjaki. Če na tak način najete veliko napak, lahko stroške za odpravo napak tudi uporabite pri pogajanjih s prodajalcem.
Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni se poskusite izogniti zgornjim napakam. Če vam to uspe, boste zlahka kupili najboljšo nepremičnino v okviru svojih finančnih zmogljivosti in ob enem tudi vedeli kakšen vpliv bo imel nakup nepremičnina na vaše osebne finance za nekaj let v naprej.
Ne želite biti pozorni in se obremenjevati z vsem zgoraj naštetim?
V tem primeru pa vam toplo priporočamo, da pošljete povpraševanje nepremičninskim posrednikom HomeLife saj vam bomo poleg vsega zgoraj našitega še nudili višji standard storitev in številne ugodnosti, ki bodo pomnile naknadno izboljšanje vašega mesečnega proračuna.
So vam informacije iz tega članka prišle prav? Delite jih z drugimi na svojih socialnih medijih in ne pozabite všečkati naš profil na Facebooku.